elklogocolor

 

flags_line_divider

We would like to welcome you to our District Dignitaries page, here you will find the members who haved served as State Presidents, Vice Presidents and District Deputies. If you know of a member that needs to be added to the list,

please let me know by e-mail at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

      Past State Presidents of the Central District

Year Served

Name

Lodge/Number

1918 - 1919

H.E. Pickersgill

Perth Amboy #784
1921 - 1922 John H. Cose Plainfield #885
1929 - 1930 Edgar T. Reed Perth Amboy #784
1933 - 1934 Charles Wibiralski Perth Amboy #784
1941 - 1942 August F. Griener Perth Amboy #784
1945 - 1946 Charles H. Maurer Dunellen #1488
1959 - 1960 Edward J Hannon Dunellen #1488
1966 - 1967 Harrison Barnes Plainfield #885
1975 - 1976 Peter Greco Woodbridge #2116
1979 - 1980 Sol Goldberg Watchung Hills #2252
1990 - 1991 Stephen Terrible Dunellen #1488
2000 - 2001 Francis J Decibus Woodbridge #2116
2014-2015 Peter D.Smith South Plainfield #2298

Past State Vice Presidents of the Central District

Year Served Name Lodge/Number

1971 - 1972

James Hanlon

South Plainfield # 2298

1979 - 1980

Louis Szabo

East Brunswick #2370

1980 - 1981

Richard Paulus

New Brunswick #324

1981 - 1982

James Chappell

Dunellen #1488

1982 - 1983

Stephen Ondrejack, Sr.

Carteret #2235

1983 - 1984

John Raychel

Metuchen #1914

1984 - 1985

Gregory Goumas

Piscataway #2414

1985 - 1986

James Naples

Plainfield #885

1986 - 1987

Randy Musser

Dunellen #1488

1987 - 1988

Harry Tangen

East Brunswick #2370
1988 - 1989

Gary Grant

Metuchen #1914
1989 - 1990

Robert Zitsch

Plainfield #885

1990 - 1991

Kenneth Kuester

South Amboy #2555

1991 - 1992

Cliff Lenox

Edison #2487

1992 - 1993

Francis J Decibus

Woodbridge #2116

1993 - 1994

Philip Anderson

Plainfield #885

1994 - 1995

Frank Lawless

Dunellen #1488

1995 - 1996

Robert Toth

South Amboy #2555

1996 - 1997

Rich Phillips

Plainfield #885

1997 - 1998

M.Eugene Sabrey

Woodbridge #2116

1998 - 1999

William Wallace

East Brunswick #2370

1999 - 2000

Philip Mullaly

South Amboy #2555

2000 - 2001

Steven Ray

East Brunswick #2370

2001 - 2002

James Jetko

Woodbridge #2116

2002 - 2003

William Brownlie

Edison #2487

2003 - 2004

Charles Westcott

South Amboy #784

2004 - 2005

Robert Turcotte

Woodbridge #2116

2005 - 2006

Kenneth Stewart

Woodbridge #2116

2006 - 2007

Patrick McDonnell Edison #2487

2007 - 2008

Pete D.Smith

South Plainfield # 2298

2008 - 2009

F.Paul Scaduto

East Brunswick #2370

2009 - 2010

Debra Czech

South Plainfield # 2298

2010 - 2011

Joan Scaduto

East Brunswick #2370

2011 - 2012

Madelyn Lenox

Edison #2487

2012 - 2013

Barbara Muller

South Plainfield #2298

2013-2014 Alice Leonhardt

East Brunswick #2370

2014-2015 Rich Recine

Piscataway #2414

2015 - 2016 David Lindh

Carteret #2235

2016 -2017 Betty Bellanca

Carteret #2235

2017-2018 Dennis Kopik

South Amboy #784

2018-2019 Carol Bonura New Brunwisk #324

 

Past State Trustees of the Central District
Year Served

Name

Lodge/Number

1982 - 1985

James Hanlon PDD

South Plainfield #2298

1986 - 1987

Stephen Terrible PDD

Dunellen #1488

1988 - 1991

John Raychel PDD

Metuchen #1914

1991 - 1994

Harry Newton PDD

Piscataway #2414

1994 - 1997

Henry Cackowski PDD

Edison #2487

1997 - 2000

James Chappell PDD

Dunellen #1488

2000 - 2003

Phil Anderson PDD

Plainfield #885

2003 - 2006

Robert Toth PDD

South Amboy #784

2006 - 2009

Rich Phillips PDD

Plainfield #885

2009 - 2012

Frank Glennon PDD

 South Amboy #2555

2012-2015

Joe Massimi PDD

Piscataway #2414

2015-2018      Betty A. Volker PDD

   Watchung Hills #2252

 

Past District Deputies of the Central District
Year Served

Name

Lodge/Number

1967 - 1968

Harrison Barnes

Plainfield #885

1968 - 1969

Chester B. Ralph

Metuchen #1914

1969 - 1970

Henry Behr

Metuchen #1914

1970 - 1971

William Young

Plainfield #885

1971 - 1972

Peter Greco

Woodbridge #2116

1972-1973

James Hanlon

South Plainfield # 2298

1973-1974

Sol Goldberg

Watchung Hills #2252

1974 - 1975

Fred Stevens

Colonia #2282

1975 - 1976

Neil Durso

Perth Amboy #784

1976 - 1977

Arnie Siegel

East Brunswick #2370

1977 - 1978

Harry L. Newton

Piscataway #2414

1978 - 1979

Ronald Loftus

New Brunswick #324

1979 - 1980

Stephen Terrible

Dunellen #1488

1980 - 1981

Raymond Wizna

Carteret #2235

1981 - 1982

Henry Cackowski

Edison #2487

1982 - 1983

Louis Szabo

East Brunswick #2370

1983 - 1984

Richard Hier

South Amboy #2555

1984 - 1985

John Raychel

Metuchen #1914

1985 - 1986

Gregory Goumas

Piscataway #2414

1986 - 1987

James Naples

Plainfield #885

1987 - 1988

Anthony Romano

Woodbridge #2116

1988 - 1989

Harry Tangen

East Brunswick #2370

1989 - 1990

Gary Grant

Metuchen #1914

1990 - 1991

Joseph Reagan

Piscataway #2414

1991 - 1992

Randy Musser

Dunellen #1488

1992 - 1993

James Kesely

Perth Amboy #784

1993 - 1994

Francis J Decibus

Woodbridge #2116

1994 - 1995

James Chappell Sr.

Dunellen #1488

1995 - 1996

Peter Thomas

New Brunswick #324

1996 - 1997

Robert Toth

South Amboy #2555

1997 - 1998

Harry Wagner

Edison #2487

1998 - 1999

Philip Anderson

Plainfield #885

1999 - 2000

Cliff Lenox

Edison #2487

2000 - 2001

Phil Mulally

South Amboy #2555

2001 - 2002

William Wallace

East Brunswick #2370

2002 - 2003

George Yusko

Edison #2487

2003 - 2004

Rich Phillips

Plainfield #885

2004 - 2005

Betty A. Volker

Watchung Hills #2252

2005 - 2006

Frank J.Glennon

South Amboy #784

2006 - 2007

M. Eugene Sabrey

Woodbridge #2116

2007 - 2008

Steven Ray

East Brunswick #2370

2008 - 2009

Gary L. Dengelegi

Metuchen #1914

2009 - 2010

James Jetko

Woodbridge #2116

2010 - 2011

Joseph Massimi

Piscataway #2414

2011 - 2012

Pete Smith

South Plainfield #2298

2012 - 2013

Geoffrey Pace

    Metuchen #1914

2013 - 2014

F.Paul Scaduto

   East Brunswick #2370

2014 - 2015

Alice Leonhardt

    East Brunswick #2370

2015 - 2016

Bill Reuter

     South Plainfield #2235

2016-2017 David Lindh

Carteret #2235

2017-2018 Rita Massimi

Piscataway #2414